Skip to main content

Ze względu na znaczne zmniejszenie się nasłonecznienia oraz spadki średnich dobowych temperatur późną jesienią stopniowo kończy się okres wegetacyjny dla większości roślin, które zaczynają tracić liście i przechodzą w stan uśpienia związany ze wstrzymaniem krążenia soków przenoszących wodę i składniki odżywcze. Taka strategia pomaga im w przetrwaniu okresu mrozów i przygotowuje na zaleganie pokrywy śnieżnej. Zanim zima nadejdzie na dobre, w przydomowym ogrodzie trzeba jednak wykonać prace, które sprawią, że na wiosnę kondycja uprawianych roślin będzie na tyle dobra, że szybko wrócą one do życia. Ponieważ zadania, które trzeba wykonać, są dość niewdzięczne i czasochłonne, doskonałym pomysłem okaże się skorzystanie z pomocy firmy oferującej usługi ogrodnicze. W Piasecznie specjalizuje się w tym przedsiębiorstwo Domy Ogrody. Przekonajmy się, jakie prace najczęściej wykonuje się w ogrodzie przed zimą.

Jak zadbać o rośliny przed zimą?

Jesień to w ogrodzie to czas na gruntowne porządki. Ważne będzie staranne zgrabienie opadających i zalegających na ziemi liści, ponieważ rozkładając się, mogą one zniszczyć trawę. Warto również zdecydować się na wertykulację trawnika oraz zastosowanie na nim odpowiedniego nawozu, który wzmocni system korzeniowy. Na opustoszałych rabatach należy spulchnić glebę oraz rozłożyć kompost. Dobrym pomysłem będzie ściółkowanie krzewów, co ochroni system korzeniowy przed mrozem. Trzeba też zatroszczyć się o byliny, które można przykryć agrowłókniną albo obsypać korą. Liczy się nawodnienie gleby wkoło drzew i krzewów, ponieważ zimą ilość przenikającej w głąb wody jest bardzo mała.

Jak zakonserwować narzędzia na zimę?

Przed zimą trzeba oczyścić i zabezpieczyć używane narzędzia, co ochroni je przed korozją czy pojawieniem się grzybów w przypadku drewnianych trzonków oraz rączek. Warto nasmarować ostrza w piłach i kosiarkach, dzięki czemu nie będą one rdzewieć i nie stracą ostrości. Ważne będzie też spuszczenie wody z węży i beczek oraz ocieplenie kranów i rur.

Leave a Reply