Skip to main content

Nowoczesne ogrody często urządza się pod wpływem inspiracji czerpanych z kultur orientalnych. Modny dziś minimalizm dobrze wpisuje się w zainteresowanie ogrodami japońskimi, gdzie ważne jest utrzymanie prostoty, tworzenie harmonijnych połączeń poszczególnych elementów aranżacji, a także zachowanie asymetrii oraz stawianie na swoiście rozumianą elegancję, która zakłada unikanie przesady. Choć zaprojektowanie i wykonanie takiej przestrzeni jest dość łatwe, później najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się profesjonalną pielęgnacją ogrodów. W Grójcu usługi tego rodzaju wykonuje firma Domy Ogrody. Przekonajmy się, czym wyróżniają się ogrody w stylu japońskim i jak wygląd ich pielęgnacja.

Co trzeba wiedzieć o ogrodach w stylu japońskim?

Ogrody w stylu japońskim są wzorowane na założeniach powstających w kręgu tej kultury i choć często nie odtwarzają wszystkich ich funkcjonalności, to zwykle zawierają większość elementów uznawanych w nich za niezbędne. Wśród komponentów, jakich nie może zabraknąć w ogrodzie orientalnym odwołującym się do tradycji japońskiej, są odniesienia dla charakterystycznych dla tamtejszego krajobrazu gór, wody i lasu. Nawiązaniem do pierwszego z tych elementów będą zarówno niewielkie pagórki, jak i chętnie wykorzystywane kamienie. W ogrodzie japońskim nie może też zabraknąć płynącej wody – zwykle w postaci oczka wodnego lub stawu, strumyka lub choćby niewielkiej kaskady. Ważne są też wiecznie zielone drzewa oraz elementy zrobione z drewna – specyficzne bramy bądź mostki.

Jak pielęgnuje się ogród w stylu japońskim?

Ogród w stylu japońskim wymaga typowych zabiegów pielęgnacyjnych, a więc przycinania trawy, grabienia opadających liści i czyszczenia oczka wodnego. Niezbędne okaże się jednak również prawidłowe formowanie rosnących w nim roślin czy zajęcie się alejkami żwirowymi, które muszą być oczyszczane z chwastów i starannie wyrównywane. Równie pieczołowicie trzeba zadbać o dosiewanie trawy oraz czyszczenie elementów małej architektury.

Leave a Reply